Jak dostać kredyt na otworzenie firmy?

Sfinansowanie nowej działalności jest standardową bolączką początkujących biznesmenów. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać dofinansowanie? Oferta banków dla nowych firm jest dość ograniczona, zarówno w sensie ilości ofert, jak i warunków finansowych. Z dostępnych na rynku ofert możemy wyróżnić kredyt zabezpieczony hipoteką i niezabezpieczony. Zaletą kredytu hipotecznego jest przede wszystkim większa możliwa kwota dofinansowania oraz niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego, ale jest też jedna poważna wada: konieczność posiadania własnej nieruchomości, co w przypadku nowych firm nie jest zjawiskiem częstym. Można oczywiście myśleć o zastawieniu własnego domu, ale jeśli nie jesteśmy pewni sukcesu przedsięwzięcia, lepiej dokładnie przemyśleć takie rozwiązanie. W przypadku kredytu niezabezpieczonego nie ryzykujemy własnym majątkiem, co jednak nie musi oznaczać, że jest to rozwiązanie łatwe, lekkie i przyjemne. Podstawowym ograniczeniem będzie tutaj kwota kredytu, znacznie niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego. Ponadto, relatywnie krótki okres spłaty sprawi, że w najtrudniejszym dla firmy okresie będziemy dodatkowo dociążeni spłatą niemałych rat kredytowych. Co więc należy zrobić, aby otrzymać kredyt?

Krok 1 – przeanalizuj potrzeby i możliwości spłaty

Pierwszy krok jest jednocześnie najważniejszy. Musimy przeanalizować nie tylko nasze potrzeby, ale także możliwości spłaty. Lepiej nie brać kredytu „na zapas”, ponieważ te dodatkowe środki będą nas słono kosztowały. Jeśli już chcemy skorzystać z zabezpieczenia w postaci wolnych środków, warto pomyśleć o koncie z limitem debetowym.

Krok 2 – przygotuj biznesplan

Warunkiem uzyskania kredytu na start będzie przedstawienie w banku biznesplanu, z którego będzie wynikała nasza zdolność regulowania zobowiązań.

Krok 3 – przejrzyj dostępne oferty kredytowe

Zapoznanie się ofertą kredytów nie stanowi obecnie większego problemu. Wiele portali internetowych publikuje na bieżąco rankingi ofert i artykuły poświęcone tej tematyce.

Krok 4 – skontaktuj się z doradcą

Wybierz wstępnie 2-3 najlepsze oferty i skontaktuj się z doradcami banków. Po uzyskaniu szczegółowych informacji o ofertach wybierz najlepszą dla Ciebie