Kraków = Biznes
Wstęp
Kraków od co najmniej 10 lat nie jest już tylko miejscem turystycznym. To prężnie rozwijające się gospodarczo i naukowo miasto. Potwierdzają to liczne wyróżnienia w rankingach nie tylko krajowych, ale przede wszystkim europejskich. Obecnie Kraków jest jednym z najlepszych w Europie miejsc do prowadzenia biznesu.
Kraków na arenie międzynarodowej
Miasto z każdym rokiem przyciąga przedsiębiorców już nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Przyjezdni doceniają potencjał biznesowy oraz atmosferę sprzyjającą udanym inwestycjom. Wybierają stolicę Małopolski, ponieważ stwarza ona warunki do prowadzenia dochodowego, często innowacyjnego biznesu. Duży wpływ na popularność miasta ma także działająca pod Wawelem miejska spółka Kraków5020, zajmująca się zarządzaniem, budowaniem wizerunku oraz promocją miasta Krakowa, m.in. we współpracy z partnerami biznesowymi. Głównym celem działania spółki jest scalanie lokalnego rynku i uskutecznianie działań na rynku międzynarodowym. Inicjatywa znacząco wpływa na pozycję Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej i otwartej na innowacje.
Miasto innowacji — Strategia rozwoju Krakowa 2030
Jak wygląda przyszłość w Krakowie? W ostatnich latach stworzona została Strategia Rozwoju Krakowa 2030.
Cele Strategii Rozwoju Krakowa 2030 zostały ukształtowane z myślą o przekształceniu miasta w inteligentną metropolię, zgodnie z koncepcją smart city. Ta wizja rozwoju opiera się na idei zrównoważonego rozwoju, promowanej przez Unię Europejską. Podkreśla ona znaczenie innowacyjności, konkurencyjności i integracji społecznej.
Kraków dąży do ugruntowania swojej pozycji jako dynamicznego ośrodka aktywności na skalę krajową, europejską i światową do 2030 roku. Celem jest organizowanie kluczowych wydarzeń gospodarczych, naukowych i politycznych oraz stanie się strategicznym partnerem w wymianie idei, wiedzy i innowacji. Miasto stawia na promowanie wartości dialogu społecznego i kulturalnego jako podstawowej formy współpracy.
Cele te są realizowane poprzez programy strategiczne oraz inne działania, w tym samodzielne projekty i bieżące działania zarządzania.
Miejsce przyjazne do życia
Tętniące życiem miasto sprzyja rozwojowi biznesu. Kraków taki właśnie jest. Przyciągające turystów stare miasto, setki restauracji, teatry, muzea, atrakcje sportowe — podsumowując każdy znajdzie coś dla siebie. Kraków to również miasto pełne zieleni — według szacunków około 35% Krakowa zajmują drzewa, a około 20% trawa. Plasuje to miasto na wysokich pozycjach w rankingach dotyczących tego sektora.
Kraków przyciąga studentów
Miasto oferuje możliwość studiowania na 23 uczelniach, w tym docenianym na arenie Europejskiej Uniwersytecie Jagiellońskim. Miasto jest atrakcyjne do zdobywania wyższego wykształcenia. Studenci wybierają je ze względu na wysoki standard edukacji, liczne innowacyjne programy oraz wysoki poziom nauczania języków obcych, przygotowujący do pracy w międzynarodowym środowisku. Co oznacza to dla przedsiębiorcy? Kraków obfituje w utalentowanych, szukających możliwości rozwoju studentów i absolwentów.
Szkolenia i konferencje
Kolejnym atutem Krakowa jest mnogość szkoleń, konferencji, czy innego rodzaju spotkań dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Miasto wspiera rozwój biznesu, organizując często całkowicie darmowe szkolenia i spotkania. Poza nimi istnieje szereg szkoleń dostępnych odpłatnie. Nietrudno także o doradcę biznesowego. To wszystko stwarza atmosferę sprzyjającą powstawaniu nowych biznesów i ich rozwojowi.
Kraków w rankingach 2022-2024
W latach 2022-2024 Kraków sukcesywnie zyskiwał uznanie w różnych rankingach biznesowych. W rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2022/23, Kraków zdobył wysokie pozycje w kategoriach przyjazności biznesowej, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz potencjału gospodarczego, zajmując pierwsze, drugie i szóste miejsca odpowiednio. Dodatkowo, w ogólnym zestawieniu dużych miast zajął czwartą lokatę. W rankingu Miasta Przyjazne dla Biznesu 2022, organizowanym przez magazyn „Forbes”, Kraków również odnotował sukces, plasując się na trzecim miejscu w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców.
W kolejnym roku, w rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2023, Kraków kontynuował swoją dobrą passę, zajmując pierwsze miejsce w kategorii przyjazności biznesowej i drugie w kategorii kapitału ludzkiego i stylu życia. Ponadto, miasto znalazło się na szóstym miejscu pod względem potencjału gospodarczego oraz trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu dużych miast. W rankingu Miasta Przyjazne dla Biznesu 2023 organizowanym przez „Forbes”, Kraków awansował na drugą pozycję w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców.
W najnowszym rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2024, Kraków ponownie potwierdził swoją pozycję, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii przyjazności biznesowej oraz kapitału ludzkiego i stylu życia. Miasto zajęło także czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu dużych miast oraz szóste miejsce pod względem potencjału gospodarczego.
Podsumowanie
Kraków to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na biznes w Polsce. Zapewnia biznesowe środowisko, atrakcyjny rynek pracowniczy, a także sprzyja inwestycjom. Przyszłość biznesowa miasta wygląda obiecująco, a dostęp do szkoleń i wsparcia jest ogromny.
Dzięki outsourcingowi biznesowemu rozpoczęcie działalności w Krakowie nie musi oznaczać wysokiego nakładu finansowego. Wybór ten pozwoli także na zaoszczędzenie czasu oraz zapewni wygodę pracy z dowolnego miejsca.
Pewne jest, że rozpoczęcie lub przeniesienie biznesu do Krakowa to obecnie inwestycja w przyszłość Twojej firmy!